Apply Discount Code

Availability: In stock
Details
Bring a fun pop of colour to your home décor with the Visconte Vietri 1 Light Ceiling Pendant with Glass Shades. This pendant fitting comes in a satin brass finish for chic aesthetic and looks ideal when styled in pairs on either side of a bed for a symmetrical look, or in threes over a dining table or kitchen island. It also features a stunning pink to clear ombre glass shade with decorative blue and green tinted glass accents above it for a quirky retro aesthetic.
- Coloured glass offers retro appearance;
- Pastel colour scheme is ideal for post modern decor;
- Brass finish brings a warm metallic hue to your decor.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Multi Coloured, Satin Brass |
| Diameter | 17cm |
| Height | 34cm |
| Length | 34cm |
| Drop | Min: 40cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Retro |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




