Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Bulla Pendant Ceiling 3 Light LED Bar Pendant - Chrome
SKU
V20-VIS1183
£511.00
Details
CONTAINS INTEGRATED LED
Visconte Bulla Pendant Ceiling 3 Light LED Cluster Bar - Chrome
Revolutionary LED lighting doesn’t have to be boring. The Bulla 3 light pendant ceiling light from the Visconte collection provides contemporary and energy efficient illumination with a stylish flair. Three futuristic oval-shaped lamps with silver bottoms are elegantly suspended from a sleek chrome ceiling bar. Each shade hangs from a single cord which can be adjusted to allow for a customisable drop to a maximum of 120cm. Three energy saving LED bulbs inside each lamp radiate with a warm white glow to illuminate your living space.
Hang the Bulla 3 light ceiling pendant above a dining room table for an uber-modern display of light.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 4.8 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Pendant Bars |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 240V |
| Color | Silver |
| Width | 9.5cm |
| Length | 55cm |
| Drop | Max: 120cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Lumen | 800 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable |
| Style | Contemporary, Designer, Kitchen Island, Modern |
| Technical Information | Shade Diameter: 9.5cm;Total Wattage: 14.4 Watt;THIS IS A SPECIAL ORDER ITEM |
| Efficiency Rating | A+ |
| Ceiling Type | Low Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


