Apply Discount Code

Availability: In stock
Details
Quirky retro lighting designs for your home with the Visconte Vietri 1 Light Wall Light with Glass Shade. This wall light looks ideal when styled in pairs on either side of a hallway, bed, or mirror for a stunning matching appearance and is guaranteed to suit any post modern interior decor. It also comes in a chic brass finish with a curved design and an ombre smoke to clear glass shade and decorative green tinted glass accent, offering an incredibly stylish appearance.
- Smoke ombre shade provides a classy aesthetic;
- Brass finish is perfect for mid century decor;
- Style in pair for a symmetrical look.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Brass |
| Height | 33cm |
| Width | 10cm |
| Length | 29cm |
| Projection | 29cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | Candle |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Product Weight | 1.72kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 6 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



