Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Sarno 1 Light Ceiling Pendant with Champagne Glass Shade - Brass
SKU
V23-VIS39817
£100.00
Recommended Lightbulbs
Details
The perfect fit for neutral colour schemes with the Visconte Sarno 1 Light Ceiling Pendant with Champagne Glass Shade. This ceiling light comes in a gorgeous brass finish for a rich warm toned metallic hue, and comes with a beautiful champagne tinted ripple effect glass shade. It also looked ideal when styled over any bedside table, or in threes over a kitchen island, breakfast bar, or dining room table for a statement aesthetic.
- Brass finish looks perfect in art deco style interiors;
- Features a beautiful ripple effect glass shade;
- Champagne colour offers an atmospheric glow cast into the room.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brass, Champagne |
| Diameter | 26cm |
| Height | 28cm |
| Drop | Min: 40cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Style | Mid Century Modern |
| Ceiling Cap | 10cm |
| Product Weight | 2.18 |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




