Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Scoppio de Stelle 36 Light Crystal Ceiling Pendant - Chrome
SKU
V22-VIS3123
£2,500.00
Recommended Lightbulbs
Details
Stunning statement lighting for your interior décor, the Scoppio de Stelle 36 light Pendant is guaranteed to bring a show stopping look to your home that will wow your guests. This ceiling light features a beautiful array of crystal studs, designed in a star burst design that sparkle as they refract the light that shines out. It also comes in a sleek chrome finish, offering a modern, polished aesthetic to your dining room table.
- Chrome finish offers a modern look to your home;
- Crystal effect studs are sparkle as they refract the light;
- Ideal for styling over any dining room table.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Pendants |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 140cm |
| Height | 250cm |
| Drop | Min: 40cm |
| Number of Bulbs | 36 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Crystal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Antique Style, Classic, Crystal Effect, Decorative, Designer, Elegant, Exclusive, Stylish, Traditional, Vintage Style |
| Product Weight | 19.4kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Hallway, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



