Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Scoppio de Stelle 26 Light Crystal Ceiling Pendant - Chrome
SKU
V22-VIS3113
£1,450.00
Recommended Lightbulbs
Details
Bring a sparkling look to your hallway, living room or dining room with the Visconte Scoppio de Stelle 26 Light Crystal Ceiling Pendant. This eye catching pendant fitting comes in a sleek polished chrome finish, offering a beautiful sheen to your decor for a high shine aesthetic. It also comes decorated in stunning crystal studs that glitter as the light shines out, creating a dazzling appearance that looks incredibly luxurious.
- Chrome finish offers a beautiful sheen that suits modern interior perfectly;
- Crystal studs sparkle as they refract the light;
- Ideal for hallways, living rooms and dining rooms.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Pendants |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 100cm |
| Height | 250cm |
| Drop | Min: 40cm |
| Number of Bulbs | 26 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Crystal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Antique Style, Classic, Crystal Effect, Decorative, Designer, Elegant, Exclusive, Stylish, Traditional, Vintage Style |
| Product Weight | 12.8kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Hallway, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



