Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Scoppio de Stelle 12 Light Crystal Ceiling Pendant - Chrome
SKU
V22-VIS3112
£580.00
Details
Add a glittering statement light to your interior with the Visconte Scoppio de Stelle 12 Light Crystal Ceiling Pendant. Ideal for any bedroom, living room or hallway, this pendant light comes in a sleek chrome finish that looks stunning in modern home designs. As well as offering a gorgeous sheen to your decor, this light coms decorated with crystal studs that sparkle as they refract the light that is projected outwards.
- Crystal studs sparkle as the light shines out;
- Chrome finish looks beautiful in modern interiors;
- Ideal for hallways, bedrooms and living rooms.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Pendants |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 60cm |
| Height | 150cm |
| Drop | Min: 40cm |
| Number of Bulbs | 12 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Crystal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Antique Style, Classic, Crystal Effect, Decorative, Designer, Elegant, Exclusive, Stylish, Traditional, Vintage Style |
| Product Weight | 6.6kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Hallway, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


