Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Fumo 3 Light Ceiling Pendant Bar with Smoke Shades - Chrome
SKU
V22-VIS3152
£400.00
Recommended Lightbulbs
Details
Get a sleek and sophisticated look for your kitchen island or dining room table with the Visconte Fumo 3 Light Ceiling Pendant Bar with Smoke Shades. This stunning ceiling light is height adjustable, allowing you to customise each pendant to suit your preference. It also features a modern chrome ceiling plate and ombre smoke glass shades which look ideal when encasing separately sold vintage filament light bulbs.
- Perfect for any kitchen island or breakfast bar;
- Smoke glass shades offer a modern aesthetic to our home;
- Has a useful height adjustable feature.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Pendants |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome, Smoke |
| Height | 34cm |
| Width | 20cm |
| Length | 100cm |
| Drop | Min: 38cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Shade Shape | Cylinder |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



