Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 4-6 Weeks
Visconte Fumo 15 Light Cluster Ceiling Pendant with Smoke Shades - Chrome
SKU
V22-VIS3172
£1,850.00
Recommended Lightbulbs
Details
Bring a statement of grandeur to your stairwell or kitchen island with the Visconte Fumo 15 Light Cluster Ceiling Pendant with Smoke Shades. This ceiling light features 15 stunning individual pendants which cascade in a spiral effect for an opulent aesthetic. With ombre smoke glass shades and a chrome ceiling plate, this cluster pendant showcases a stunning modern aesthetic, offering a contemporary style to your decor.
- Cluster pendants offer an opulent aesthetic to your decor;
- Ombre smoke glass shades offer a modern aesthetic;
- Ideal for high ceilings.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Cluster Pendant, Pendants |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome, Smoke |
| Diameter | 80cm |
| Height | 43cm |
| Drop | Min: 46cm |
| Number of Bulbs | 15 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Modern |
| Product Weight | 25.3kg |
| Shade Shape | Cylinder |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



