Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Fumo Slim 1 Light Wall Light with Smoke Glass Shade - Chrome
SKU
V22-VIS3158
£120.00
Details
Ultra sleek lighting styles for your décor with the Visconte Fumo Slim 1 Light Wall Light with Smoke Glass Shade. This wall light features a slim design with a stunning tube shaped ombre smoke glass shade which looks ideal when paired with a separately sold vintage filament light bulb. It also features a chrome wall plate for a high shine aesthetic and looks perfect when styled on either side of a bed, hallway, or mirror.
- Looks ideal when styled in pairs;
- Smoke glass shade offers a modern aesthetic;
- Diffuses a warm glow outwards.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome, Smoke |
| Height | 49cm |
| Width | 13cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Shade Shape | Cylinder |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


