Apply Discount Code

Pack of 5 Scott Triangular Natural White LED Under Kitchen Cabinet Light - Satin Nickel
SKU
AS-C5-CUL-21626
Availability: In stock
Pack of 5 Scott Triangular Natural White LED Under Kitchen Cabinet Light - Satin Nickel
SKU
AS-C5-CUL-21626
£66.00
Details
Under kitchen cabinet lights are a very functional and effective way to bring light to any dark areas created by cabinets or cupboards. Our 5 Pack of Scott Triangular Under Kitchen Cabinet Lights provide a Natural White shine and are finished in Satin Nickel for a sleek and modern look. Allowing you to create a matching lighting look in your home.
- Sleek, modern Satin Nickel finish
- Simplistic tirangular design
- Integrated LEDs for energy efficiency
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 1.5 Watt |
| Product Type | Kitchen Cabinet Lights, Under Cabinet Lighting |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| Voltage | 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Height | 3.2cm |
| Width | 14.5cm |
| Length | 14.5cm |
| Projection | 12.6cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Lumen | 140 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 1.5 Watt |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient |
| Style | Contemporary, Industrial, Modern, Office, Simple |
| Technical Information | • Class II Double Insulated |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




