Apply Discount Code

Pack of 5 Charles Circular Recessed Day Light LED Under Kitchen Cabinet Light - Satin Nickel
SKU
AS-C5-CUL-25217
Available For Pre-Order Usually Delivered in 7-10 Working Days
Pack of 5 Charles Circular Recessed Day Light LED Under Kitchen Cabinet Light - Satin Nickel
SKU
AS-C5-CUL-25217
£66.00
Details
Fashionable and practical - Pack of 5 Charles Circular Recessed Day Light LED Under Kitchen Cabinet Lights are the perfect way to light any kitchen counters, creating a coordinated look with the 5 pack. Add an urban feel to your lighting arrangements with the Satin Nickel finish and bright, clear Day Light shine. Durable with integrated LEDs ensuring energy efficiency.
- Sophisticated, modern appearance
- Integrated LEDs are durable and long lasting
- Classic circular design
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Cap Type | Integrated LED (Non Replaceable) |
| Wattage | 1.5 Watt |
| Product Type | Kitchen Cabinet Lights, Under Cabinet Lighting |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Diameter | 6.5cm |
| Height | 2cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 150 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 1.5 Watt |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient |
| Style | Contemporary, Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | • Class II Double Insulated |
| Efficiency Rating | A+ |
| Max Combined Wattage | 1.5 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




