Apply Discount Code

Availability: In stock
Pack of 5 Circular LED Under Cabinet Light Warm White - Satin Nickel
SKU
AS-C5-CUL-25318
£60.00
Details
For a more modern and urban image to your under-kitchen cabinet lighting arrangements this Pack of 5 Circular Under Cabinet Lights are a great choice. The Satin Nickel finish brings a sleek edge to the minimalistic design, offering a focused beam and a warm white illumination for better visibility when using your counters and work tops. Including integrated LED bulbs for added energy efficiency this 5 pack allows you to offer a durable and long-lasting light to the room.
- Satin Nickel finish is modern and stylish
- Circular design is familiar and uncomplicated
- LED lighting is a great energy saving alternative
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 1.5 Watt |
| Product Type | Kitchen Cabinet Lights, Under Cabinet Lighting |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 2.5cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 1.5 Watt |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient |
| Style | Contemporary, Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | • Class II Double Insulated |
| Efficiency Rating | A+ |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



