Apply Discount Code

Availability: In stock
Frank 3 Light Ceiling Spotlight Plate - Black Nickel
SKU
C01-INL-21307-BN
£17.00
Recommended Lightbulbs
Details
The Frank 3 Light Ceiling Spotlight Plate in Black Nickel is a stunning addition to any monochrome living room or hallway. The adjustable heads on this 3 spotlight ceiling plate allows you to flood your room with light. The black nickel finish of this ceiling light is a striking addition to modern white or neutral ceiling.
- Contemporary black nickel finish;
- flush mount is great for low ceilings;
- Dimmable.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Semi Flush, Spotlight Bars & Plates, Wall Lights |
| Voltage | 240V |
| Color | Black, Black Nickel, Nickel |
| Height | 13cm |
| Width | 20cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient |
| Style | Modern |
| Product Weight | 1.08kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




