Apply Discount Code

Availability: In stock
Hugo 3 Light Bathroom Ceiling Spotlight Plate - Chrome
SKU
SPA-27405
£60.00
Details
Add a touch of modern illumination to your bathroom with the Hugo ceiling light from Litecraft. This stunning ceiling spotlight plate features 3 adjustable lights with glass diffusers for an industrial yet glamorous Hollywood inspired look. It is finished in polished chrome for a clean and contemporary look, perfect for kitchens and bathrooms.
Each spotlight can be individually moved and adjusted for bright and focused task lighting right where you need it.
The Hugo bathroom ceiling light is IP44 rated for safe use in bathroom zones 1 and 2 (connect to a 30mA RCD for safe use in zone 1). Find out more with our guide to bathroom lighting installation.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Spotlight Bars & Plates |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 26cm |
| Height | 18cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal |
| Shade Material | Metal |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Commercial, Modern, Retro, Simple, Stylish, Trendy |
| Technical Information | • Complete with fixings and instructions • IP44 safety rating (See Chart) • Class 1 protection • For use in bathroom zones 1 |
| Ceiling Cap | 14cm |
| Shade Shape | Cylinder, Tube |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 

