Apply Discount Code

Availability: In stock
Dipa LED Outdoor Wall Light - Black
SKU
C01-ZN-44251-BLK
£45.00
Details
Illuminate your exterior with the Dipa LED Outdoor Wall Light in Black. With an abstract design, this wall light boasts a contemporary aesthetic that will pair well with any existing decor. Its sleek black finish offers both style and functionality.
- Suitable for outdoor use with an IP65 rating;
- Innovative lighting design;
- Eco-friendly energy-efficient technology.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 12 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 22cm |
| Width | 22cm |
| Projection | 4.5cm |
| Lumen | 1190 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Aluminium |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.594kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


