Apply Discount Code

Availability: In stock
Ciar 16cm Square LED Outdoor Guide Wall Light - Anthracite
SKU
C01-ZN-44239-ANTH
£25.00
Details
Light up your outdoor spaces with the Ciar 16cm Square LED Outdoor Guide Wall Light in Anthracite. Featuring a larger square design, this wall light provides broader illumination, perfect for driveways or pathways. Its modern anthracite finish adds a sleek touch to any exterior, and the integrated LED ensures long-lasting and eco-friendly lighting.
- Larger 16cm design;
- Energy-efficient integrated LED technology;
- Suitable for outdoor use with an IP54 rating.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 3 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| IP Rating | IP54 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 16cm |
| Width | 16cm |
| Projection | 2.8cm |
| Lumen | 270 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Aluminium |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.346kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


