Apply Discount Code

Availability: In stock
Astrid Outdoor Wall Light with PIR Sensor - Anthracite
SKU
C01-ZN-38624-ANTH
£36.00
Details
Illuminate your external walls and areas with the Astrid Outdoor Wall Light with PIR Sensor. The anthracite finishing on this wall light, and the simple yet beautiful curved design bring a real contemporary aesthetic to any home. Adding a safety element to your outdoor spaces as well as an additional security feature by alerting you to unexpected visitors
- Add a layer of protection to your home with the PIR motion sensor.;
- IP43 rated, this wall light can last in outdoor weather conditions;
- Contemporary anthracite finish.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Sensor Type | PIR |
| Sensor Detection Angle (°) | 110 |
| Sensor Detection Range (m) | 7 |
| Product Type | Security Lighting, Wall Lights |
| IP Rating | IP43 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite |
| Height | 18cm |
| Width | 13.7cm |
| Projection | 9.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Security Sensor |
| Style | Modern |
| Technical Information | • IP43 Rated for Outdoor Use • Class I |
| Product Weight | 0.55kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


