Apply Discount Code

Availability: In stock
Argo Up or Down IP54 Outdoor Wall Light - Black
SKU
C01-ZN-34020-BLK
£30.00
Details
Versatile lighting solutions for your porch or garden with the Argo Up or Down IP54 Outdoor Wall Light. This wall lamp features a cool white shine and comes in a sleek black finish for a minimalist aesthetic that perfectly suits modern homes. It can also be used as an up light or a downlight, whichever suits your aesthetic best, and features an IP54 rating meaning that it is suitable for outdoor use.
- Can be used as either an up light or a down light;
- Looks ideal when styled near entryways or in gardens;
- Black finish is perfect for urban homes.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 10 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP54 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 15cm |
| Width | 9cm |
| Length | 13cm |
| Projection | 13.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Diecast Aluminium |
| Features | Energy Efficient, Water Resistant |
| Technical Information | IP54 Rated |
| Product Weight | 0.83 |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



