Apply Discount Code

Availability: In stock
Astrid Outdoor Wall Light - Anthracite
SKU
C01-ZN-38623-ANTH
£24.00
Details
Make a sleek and stylish addition to your outdoor lighting setup with the Astrid Outdoor Wall Light. This wall light comes in an anthracite finish for a modern appearance and features a minimalist downlight design for a gorgeous pool of light near your entryway. It is also IP43 rated, meaning that it is sufficiently protected against most outdoor weather conditions.
- IP43-rated lighting is suitable for outdoor use;
- Minimalist design offers a stylish aesthetic;
- Anthracite finish gives a modern look to your porch or entryway.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP43 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite |
| Height | 18cm |
| Width | 13.7cm |
| Projection | 9.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Technical Information | • IP43 Rated for Outdoor Use • Class I |
| Product Weight | 0.55kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


