Apply Discount Code

3 metre Long L Shape Track Light Kit with 6 Greenwich Heads and LED Bulbs - White
SKU
AS-C17-GRN-LED-L-WHT
Availability: In stock
3 Metre L Long Shape Track Light Kit with 6 Greenwich Heads and LED Bulbs - White
SKU
AS-C17-GRN-LED-L-WHT
£219.00
Details
This 3 metre L shaped track is a great addition to any household’s designs, offering a direct and focused form of illumination to the spaces that the 6 adjustable spotlight heads are shined towards. The fitting is finished in white for a simple and versatile look, with an industrial design on the spotlight heads giving a unique twist to the image of the track. Complete with LED bulbs, this track kit will give useful energy efficient lighting to your home.
- simplistic white finish;
- LED bulbs are included;
- 3 metre L shaped track with 6 adjustable spotlight heads;
- Please note: This pack is supplied with non-dimmable LED bulbs.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Track Light Kit |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Height | 1.7cm |
| Width | 3.3cm |
| Length | 300cm |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Commercial |
| Technical Information | IP20 Rated;Head L: 12.5cm |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 48 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



