Apply Discount Code

3 metre Long L Shape Track Light Kit with 6 Greenwich Heads and LED Bulbs - Black
SKU
AS-C17-GRN-LED-L2-BK
Availability: In stock
3m L Long Shape Track Light Kit with 6 Greenwich Heads and LED Bulbs - Black
SKU
AS-C17-GRN-LED-L2-BK
£219.00
Details
Track lights give a simple yet effective form of adjustable lighting to your home’s designs, allowing you to give purposeful illumination to any interior. This 3 metre L shaped fitting comes with 6 spotlight heads and a black finish, giving a wide coverage of lighting and a stylish image to the room. Energy efficient LED bulbs are included, giving a durable and reliable shine to your home.
- black finish is simple and stylish;
- LED bulbs give energy efficient light to your home;
- 3 metre L shaped track with 6 adjustable spotlight heads;
- Please note: This pack is supplied with non-dimmable LED bulbs.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Track Light Kit |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Length | 3 x 100cm |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Material | Aluminium |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Commercial |
| Technical Information | Head L: 12.5cm |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 48 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


