Apply Discount Code

3 metre Long L Shape Track Light Kit with 6 Soho Heads and LED Bulbs - White
SKU
AS-C17-SOH-LED-L-WHT
Availability: In stock
3 Metre L Long Shape Track Light Kit with 6 Soho Heads and LED Bulbs - White
SKU
AS-C17-SOH-LED-L-WHT
£219.00
Details
Track lighting is a fantastic addition to the interiors of any household as it allows you to give a focused and purposeful style of light to the space, with an adjustable twist so that you can alter each light to shine towards the right areas. This 3 metre 6 spotlight track is L shaped and is perfect for running along the corner of a room. Finished in white for a simplistic image. Comes with LED bulbs for an energy efficient shine.
- 6 spotlight heads and 3 metre L shaped track offer practical light to the room;
- LED bulbs give energy efficient lighting across the household;
- white finish is bright and simple;
- Please note: This pack is supplied with non-dimmable LED bulbs.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Track Light Kit |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Height | 1.7cm |
| Width | 3.3cm |
| Length | 300cm |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Commercial, Modern, Simple, Stylish, Trendy |
| Technical Information | IP20 Rated;Head L: 10.3cm |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 48 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



