Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Strasbourg LED Wall Light - Black and Gold
SKU
V22-VIS3128
£100.00
Details
Minimalism meets opulence with the Visconte Strasbourg LED Wall Light in Black and Gold. The gold finish of this LED wall light is elevated wonderfully by the black of the wall cap. The warm white glow emitted by this metal fitting is amazing for an over headboard lights, perfect for winding down into a gentle restful sleep.
- No bulbs required for a cost effective lighting addition;
- Luxurious gold finish;
- Excellent for creating a relaxing lighting layer.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 8 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black, Gold |
| Height | 46cm |
| Width | 3.5cm |
| Projection | 12cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 560 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Antique Style, Art Deco, Contemporary, Decorative, Designer, Mid Century Modern, Simple |
| Technical Information | • IP20 Rated |
| Product Weight | 0.56kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Hallway, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


