Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Marioni Ribbon Style LED Wall Light - Anthracite
SKU
V22-VIS3106
£117.00
Details
Add an ultra minimalist styling touch to your décor with the Visconte Marioni Ribbon Style LED Wall Light. This light has a sleek yet stylish appearance with an anthracite finish, offering a simplistic aesthetic that looks ideal in modern interiors. It also features a back lit LED design which shines against your wall projecting a gorgeous pattern of illumination across it.
- Minimalist ribbon design looks incredibly modern;
- Back lit LED effect shines a gorgeous pattern of light against your walls;
- Anthracite finish offers a sleek appearance.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 12 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite |
| Height | 43cm |
| Width | 8cm |
| Projection | 11.5cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 840 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Contemporary, Decorative, Designer, Elegant, Fancy, Modern, Stylish |
| Efficiency Rating | A+ |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




