Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Scoppio de Stelle 8 Light Crystal Floor Lamp - Chrome
SKU
V22-VIS3116
£620.00
Details
Make a luxurious addition to your accent lighting with the Visconte Scoppio de Stelle 8 Light Crystal Floor Lamp. This light comes in a sleek chrome finish, offering a beautiful sheen to your decor and comes decorated in stunning crystal studs that sparkle as they refract the light. This floor lamp is guaranteed to look stunning in any living room or bedroom, offering a gorgeous spread of illumination across your interior design.
- Chrome finish offers a beautiful sheen to your decor;
- Floor lamps are ideal for stylishly illuminating any dark corners in your home;
- Crystal studs sparkle as they reflect the light.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Floor Lamp |
| Switch Type | Foot |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 50cm |
| Height | 170cm |
| Number of Bulbs | 8 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Crystal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Antique Style, Classic, Crystal Effect, Decorative, Designer, Elegant, Exclusive, Stylish, Traditional, Vintage Style |
| Product Weight | 10.5kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


