Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Scoppio de Stelle 6 Light Crystal Table Lamp - Gold
SKU
V22-VIS3121
£370.00
Recommended Lightbulbs
Details
Add a sparkling aesthetic to your accent lighting with the Visconte Scoppio de Stelle 6 Light Crystal Table Lamp. This stunning table lamp comes in a chic and elegant gold finish, looking ideal on any side table, dresser or drawer for a luxurious feel to your decor. It also comes decorated with an array of crystal studs that glitter beautifully as they refract the light, illuminating any dark corners in your home with a gorgeous glow.
- Gold finish offers a chic and elegant appearance;
- Crystal studs glitter as the light shines out;
- Looks ideal on any dresser, side table or drawer.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Table Lamp |
| Switch Type | Inline |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Gold |
| Diameter | 34cm |
| Height | 60cm |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Crystal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Antique Style, Classic, Crystal Effect, Decorative, Designer, Elegant, Exclusive, Stylish, Traditional, Vintage Style |
| Product Weight | 4.8kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



