Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Scoppio de Stelle 10 Light Oblong Crystal Ceiling Pendant - Gold
SKU
V22-VIS3119
£650.00
Recommended Lightbulbs
Details
Wow your dinner guests with the Visconte Scoppio de Stelle 10 Light Oblong Crystal Ceiling Pendant. This pendant light looks ideal when styled over any dining room table and comes in a beautiful gold finish, offering a hint of luxury to your interior decor. This eye-catching centre piece is also decorated with beautiful crystal studs that sparkle and shine as they reflect the light, bringing a stunning, elegant appearance to your home.
- Gold finish offers a luxurious appearance;
- Crystal studs sparkle as they refract the light;
- Looks ideal over any dining room table.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Pendants |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Gold |
| Height | 23cm |
| Width | 35cm |
| Length | 100cm |
| Drop | Min: 30cm |
| Number of Bulbs | 10 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Crystal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Antique Style, Classic, Crystal Effect, Decorative, Designer, Elegant, Exclusive, Stylish, Traditional, Vintage Style |
| Product Weight | 5.4kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Hallway, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



