Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Troyes Small Wavy LED Wall Light - Silver and Chrome
SKU
V22-VIS3100
£115.00
Details
Beautiful contemporary lighting styles for your décor, the Visconte Troyes Small Wavy LED Wall Light is guaranteed to look stunning in minimalist home designs. This light comes in an elegant silver finish with a polished chrome lining, offering a stunning high shine as it the reflects the light from within. It also features a stylish wrap-around wavy design, offering a sophisticated and refined appearance that looks ideal in any hallway, bedroom or living room.
- Chrome lining offers a beautiful sheen as it reflects the light;
- Silver finish bring an elegant modern aesthetic to your interior;
- Looks ideal in any hallway, bedroom or living room.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 8 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome, Silver |
| Height | 35.4cm |
| Width | 13cm |
| Projection | 8cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 640 |
| Average Lifespan | 30 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Contemporary, Decorative, Designer, Elegant, Fancy, Modern, Stylish |
| Product Weight | 0.45kg |
| Efficiency Rating | A+ |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


