Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Maine 3 Light Floor Lamp - Gold
SKU
V22-VIS3040
£766.00
Details
Bring elegantly designed accent lighting to your interior with the Visconte Maine 3 Light Floor Lamp. This lamp features a sleek base and stand which comes in a French gold finish, offering an opulent appearance to your home decor. It also comes decorated with beautiful tiers of crystals that glitter as the light shines out, providing your home with an ambient glow.
- Ideal for providing an ambient glow to any dark corners in your home;
- French gold finish gives a luxurious look to your home;
- Crystals sparkle as they reflect the light from within.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Floor Lamp |
| Switch Type | Pull-Chain/Cord |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Clear, Gold |
| Diameter | 36cm |
| Height | 158cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Crystal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Antique Style, Classic, Designer |
| Product Weight | 12.5kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



