Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Gem Conical LED 3 Light Ceiling Pendant Bar - Chrome
SKU
V20-VIS1022
£660.00
Details
This stunning 3 light pendant bar from Visconte is perfect for any contemporary interior looking for a stylish and effective spread of light within its designs. The light has 3 jewel effect conical shades and an integrated LED inside of each which sparkles and shines in a truly elegant manner. Finished in chrome, this 3 bar light is ideal for use over a dining table or kitchen island, giving useful light to the areas below.
- chrome finish is sleek and modern;
- LED lighting is durable and highly efficient;
- perfect for use over kitchen islands and dining tables.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 4.8 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Pendant Bars |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 240V |
| Color | Silver |
| Height | 120cm |
| Width | 12cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Lumen | 1008 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable |
| Style | Designer, Exclusive |
| Ceiling Type | High Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


