
Details
Visconte Bulla 5 Light LED Spiral Cluster Ceiling Pendant Light
Ceiling pendants provide a very sophisticated method of introducing a new style to your home whilst also bringing great lighting which is effective and useful in the interior, too! This means that not only do they look superb, they are also helping to make the household a much easier and manageable environment. This Visconte Bulla 5 Light LED Spiral Cluster Ceiling Pendant Light – Chrome is a fantastic example of exactly this, as it offers gorgeous lighting and a wonderful tone to your home whilst also bringing a very stylish and unique image which is capable of introducing a more elegant tone and creating a more relaxing home atmosphere. The design is very classy, and features 5 individual light features which hang from the ceiling on wires. Each of these features comes in a wonderful droplet style with a metallic detailing around the bottom, giving a cascading feel and almost creating the effect of a water splash. This works perfectly alongside the bubble effect inside the piece, where the light shines through and picks up a great twinkle and sparkle to spread around the room. The chrome finish helps to produce a more modern feel, which is ideal for contemporary homes.
The integrated LED lighting used is great as a money saving feature, as it used far less energy and also provides your home with high quality light that is durable and reliable.
- Chrome finish has an urban image
- Hanging style is elegant and classy
- Bubble effect produces beautiful lighting
- LED technology is cost effective and efficient
- Perfect for giving unique yet sophisticated lighting to an interior
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 4.8 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Cluster Pendant |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 240V |
| Color | Silver |
| Diameter | 30cm |
| Drop | 150cm |
| Lumen | 1000 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 34 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable, Large, Long |
| Style | Cluster, Contemporary |
| Technical Information | THIS IS A SPECIAL ORDER ITEM |
| Ceiling Cap | 30cm |
| Efficiency Rating | A+ |
| Shade Shape | Globe |
| Ceiling Type | High Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |


Available! 


