
Details
CONTAINS INTEGRATED LED
Visconte Bulla Pendant Ceiling 7 Light LED Spiral Cluster - Chrome
Unique lighting is a great way to bring a new style into your home and can really revamp and revitalise the look of any interior thanks to the new image and feel that it has created. An excellent piece for bringing this kind of effect into your home is the fantastic Bulla Pendant Ceiling 7 Light LED Spiral Cluster - Chrome from the Visconte range, as it has an unusual style, but also introduces a very elegant theme into your home which is great for creating a more relaxing home environment. The structure has a rounded ceiling plate, and from this the 7 individual lights hang down in a spiral shape on wires. As the lights cascade down, they offer brilliant lighting to your home, which is both useful and good looking in your home. The light features at the end of each wire have a stunning bubble feature inside them, which gives a unique yet sophisticated twinkle and shine to the lighting released into the room. The chrome finish adds a modern twist to this beautiful fitting, and gives a contemporary style that would be welcome in any urban household.
- Chrome finish is modern and stylish
- Spiral structure has an elegant look and feel
- Bubble effect gives out gorgeous lighting
- LED bulbs are used to offer high quality energy efficient lighting
- Ideal for contemporary interiors looking for elegant lightÂ
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 4.8 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Cluster Pendant |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 240V |
| Color | Chrome, Clear, Silver |
| Height | 150cm |
| Width | 35cm |
| Drop | Max Drop 150cm |
| Number of Bulbs | 7 |
| Lumen | 1600 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable |
| Style | Cluster, Contemporary, Designer |
| Technical Information | Ceiling Bracket Length: 23cm:Plate Depth: 4cm;Combined Wattage: 100.8 Watts;THIS IS A SPECIAL ORDER ITEM |
| Product Weight | 7.8kg |
| Efficiency Rating | A+ |
| Base Diameter | 35cm |
| Shade Shape | Ball, Globe, Round, Sphere |
| Ceiling Type | High Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |


Available! 


