Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Bulla 3 Light Ceiling Light Spiral Cluster Pendant - Chrome
SKU
V20-VIS1181
£495.00
Details
This 3 light pendant cluster from our Visconte range gives a unique twist to any interior that it is utilised inside of, with the unusual, yet stylish, bubble effect glass shades offering a fabulous shine and sparkle across the room. The chrome 3 light design gives a wide spread of useful illumination to your home whilst also offering a stunning contemporary image and theme to the household, making it a perfect addition to the modern home.
- chrome finish is sleek and modern;
- 3 light structure gives a practical spread of light;
- perfect for a contemporary themed interior.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 4.8 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Cluster Pendant |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 240V |
| Color | Silver |
| Diameter | 25cm |
| Drop | Max: 150cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Lumen | 800 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable |
| Style | Cluster, Contemporary, Designer |
| Technical Information | Shade Diameter: 9.5cm;Total Wattage: 14.4 Watt;THIS IS A SPECIAL ORDER ITEM |
| Ceiling Type | High Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


