Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Atrani 1 Light Ceiling Pendant with Ombre Shade - Black
SKU
V23-VIS39377
£80.00
Recommended Lightbulbs
Details
The Visconte Atrani 1 Light Ceiling Pendant with Ombre Shade is an ideal lighting solution for any modern home. This single pendant ceiling light features adjustable height, allowing you to customise the height to suit. While the shade's ombre colouring and coned design give it a sleek and stylish appearance. The shade sits around the bulb allowing the light to radiate through the shade and being guided below and out thanks to the coned design. Ensuring you get practical illumination of your space, increasing the visibility within your home. Perfect for styling over dining tables or kitchen islands, and breakfast bars..
- Drop pendants are ideal for giving you stylish task lighting;
- Adjustable height gives you flexibility with your lighting arrangements;
- Ombre, coned shade gives this ceiling light an ultra-modern look.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | (Shade: 15.5cm) |
| Height | 160cm |
| Drop | Min: 55cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Art Deco, Mid Century Modern, Modern |
| Ceiling Cap | 12.5cm |
| Product Weight | 1.18kg |
| Shade Shape | Cone |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 10 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



