Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Acerra LED Ceiling Pendant - Satin Nickel
SKU
V23-VIS39860
£250.00
Details
The Visconte Acerra LED Ceiling Pendant is the luxury lighting every home deserves. Perfect for creating a jaw-dropping home entrance or for illuminating large areas. The stunning hooped design of this ceiling pendant combined with the satin nickel finish brings a luxury aesthetic. The pendant style of this light means it hangs down from the ceiling, creating a stunning focal point. While the integral LED means you never need to change the bulbs, simply fit and illuminate. Providing you with bright, long-lasting, cost-effective, practical lighting that is radiated in all directions. Effectively illuminating your space no matter the size.
- Integrated LED gives eco-friendly and energy-efficient lighting;
- Satin nickel finish brings opulence to any room;
- Creates a jaw-dropping statement wherever it is placed.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 37 Watt |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Diameter | 82cm |
| Height | 27cm |
| Drop | Min: 27cm |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Acrylic |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable |
| Style | Modern |
| Ceiling Cap | 24cm |
| Product Weight | 3.2kg |
| Efficiency Rating | A++ |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


