Apply Discount Code

Availability: In stock
Pack of 3 Circular LED Under Cabinet Light Warm White - Satin Nickel
SKU
AS-C3-CUL-25318
£42.00
Details
Our Pack of 3 Circular Under Cabinet Lights are ideal for giving practical light to one of the trickiest areas in your kitchen to illuminate where you may need clearer visibility for preparing food. Complete with Satin Nickel finish for a modern, contemporary look and a Warm White glow for a comforting feeling within your home. These lights are also fitted with integrated LEDs for an energy saving alternative.
- Satin Nickel finish for sleek look
- Perfect for lighting worktops and countertops
- Integrated LEDs for energy saving and cost-effectiveness
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 1.5 Watt |
| Product Type | Kitchen Cabinet Lights, Under Cabinet Lighting |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 2.5cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 1.5 Watt |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient |
| Style | Contemporary, Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | • Class II Double Insulated |
| Max Combined Wattage | 1.5 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



