Apply Discount Code

Pack of 3 Charles Circular Recessed Warm White LED Under Kitchen Cabinet Light - Satin Nickel
SKU
AS-C3-CUL-25317
Availability: In stock
Pack of 3 Charles Circular Recessed Warm White LED Under Kitchen Cabinet Light - Satin Nickel
SKU
AS-C3-CUL-25317
£44.00
Details
Practical yet stylish - Our Pack of 3 Charles Circular Recessed Warm White LED Under Kitchen Cabinet Lights look fantastic with a Warm White glow for a homely feel to your kitchen, while keeping a modern look with the Satin Nickel finish. Complete with integrated LEDs for durability and energy-efficiency, this 3 pack of lights is sure to create a corresponding look for your lighting arrangements throughout.
- Contemporary Satin Nickel finish
- Circular design is minimalistic and stylish
- Integrated LEDs for energy efficiency
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 1.5 Watt |
| Product Type | Kitchen Cabinet Lights, Under Cabinet Lighting |
| Switch Type | Cordless |
| Voltage | 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Diameter | 6.5cm |
| Height | 2cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 1.5 Watt |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient |
| Style | Contemporary, Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | • Class II Double Insulated |
| Max Combined Wattage | 1.5 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




