Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 7-10 Working Days
Oviedo 1 Light LED Outdoor Wall Light with PIR Sensor - Grey
SKU
M14-M-17246-87-10
£17.00
Details
The Oviedo 1 Light LED Outdoor Wall Light with PIR Sensor in an aluminium grey finish will create a bright and welcoming atmosphere in your garden. An integrated 5 Watt LED bulb makes this an energy efficient, long lasting and cost effective way to illuminate your outdoor space.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Product Type | Security Lighting, Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 230V |
| Color | Aluminium, Grey |
| Height | 19cm |
| Width | 14cm |
| Projection | 14cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 5 Watt |
| Material | Aluminium |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Modern, Porch, Simple |
| Technical Information | • IP44 Rated for Outdoor Use |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


