Apply Discount Code

Availability: In stock
Kenn 1 Light Adjustable Outdoor Wall Light - Black
SKU
C01-ZN-26536-BLK
£17.00
Details
Add a smooth, minimalist look to the outside of your home with this Kenn 1 Light Adjustable Outdoor Wall Light. This spotlight comes in a stylish, sleek black finish and has an adjustable head, allowing you to point and focus light wherever you need it most. It is also IP65 rated, meaning that it is sufficiently water resistant and protected against most outdoor weather conditions.
- Sleek black finish gives a modern appearance to your home;
- Adjustable spotlight head allows for directional and focused lighting;
- IP65 rating means that the light is water resistant.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Single Wall Lights, Wall Lights |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 6cm |
| Height | 14.4cm |
| Width | 8.9cm |
| Projection | 9cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Technical Information | • IP65 Rated for Outdoor Use |
| Product Weight | 0.52kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
| Wall Cap | 8.9cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


