Apply Discount Code

Availability: In stock
Details
If you’re looking to make a statement, the Marie Therese Chandelier 5 Light Dual Mount Chandelier in Silver is the perfect way to do this. Its cascading crystal effect droplets create a classy, sophisticated aesthetic in any home. Featuring 5 individual light bulbs supported by curved arms, this light fitting has a traditional style with a contemporary twist due to its modern acrylic silver finish. The practical dual mount design allows the chandelier to be placed at a variety of heights, making this suitable for all ceiling styles.
- Compatible with LED;
- Removable links to adjust drop;
- A modern take on a classic design.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Chandelier |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Silver |
| Diameter | 45cm |
| Height | 45cm |
| Drop | Minimum: 47cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape | Candle |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Material | Acrylic |
| Features | Curved, Dual Mount, Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Classic, Crystal Effect, Elegant, Lounge, Luxury, Sparkly, Traditional |
| Technical Information | • Easy to adjust drop for personal preference by removing links/reducing the length of the suspension cables • THIS IS A SPECIAL ORDER ITEM |
| Ceiling Cap | 10.5cm |
| Product Weight | 2.34kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





