
Details
Marie Therese Chandelier 5 Light Dual Mount - Black
Everybody wants a luxurious home. It’s a huge desire in the modern day, everybody want their home to look elegant and classy. To get this look, you’ve got to have the right features and the black Marie Therese 5 Light Dual Mount is a great place to start. This chandelier oozes luxury. The striking design is certain to leave you in awe; featuring 5 curved arms (one for each light), the delicate and graceful droplets, and a beautiful platform for each lights. This fixture has the potential to truly be a standout piece in and room, and thanks to the black acrylic finish, it also makes a bold statement piece.
Another extremely practical feature is the dual mount system. The dual mount system allows the user to adjust the length of the hanging chain, meaning you are able to find the optimum drop height to suit your room. You also have the ability to remove the chain completely and hang the chandelier as a flush fitting, giving a more refined tone to the fixture.
- Acrylic black finish with chrome detailing;
- 5 beautifully curved arms;
- 5 lights, one on each arms (bulbs not included);
- Great for anyone looking for a chandelier that makes a bold statement
- Fits well in any kind of elegant and modern interior
- Dual mount system gives you complete freedom over the hanging height.
Check out our buying guides for more information on chandeliers and buying guides here.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Chandelier |
| Voltage | 240V |
| Color | Black |
| Height | 45cm |
| Width | 45cm |
| Drop | Minimum: 47cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape | Candle |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Material | Acrylic |
| Features | Curved, Dual Mount |
| Style | Contemporary, Stylish |
| Technical Information | • Easy to adjust drop for personal preference by removing links/reducing the length of the suspension cables |
| Ceiling Cap | 10.5cm |
| Product Weight | 2.34kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |


Available! 



