Apply Discount Code

Availability: In stock
Details
Decorative ceiling lighting for your interior, the Marie Therese 5 light Dual Mount Chandelier includes free LED bulbs for a long lasting and energy efficient shine. This chandelier comes in a striking black colour for a gothic and elegant appearance that's perfect for monochrome or traditional style interiors. Featuring beautiful acrylic crystal-effect pieces for an ornate appearance, guaranteed to make a stunning focal point wherever it is hung.
- Free LED bulbs included;
- Stunning black colour gives a gothic effect;
- The perfect decorative addition to elegant interiors.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Product Type | Chandelier |
| Voltage | 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 45cm |
| Height | 45cm |
| Drop | Maximum: 145cm (Adjustable) |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape | Candle |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Features | Curved, Dual Mount |
| Style | Contemporary, Decorative |
| Technical Information | • Easy to adjust drop for personal preference by removing links/reducing the length of the suspension cables • Includes Free LED Light Bulbs |
| Ceiling Cap | 10.5cm |
| Product Weight | 2.36kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 






