
Details
Marie Therese Chandelier - 5 Light Dual Mount Chrome Chandelier with Free LED Bulbs
Add some elegance to the room whilst keeping it modern with this Chrome Marie Therese 5 Light Dual Mount Chandelier. This light fixture really does combine the best of both world with this Classic French inspired concept featuring 5 wonderful curved arms, which flow beautifully to reveal the 5 glistening bulbs. The crystal effect droplets are also crucial to the designs they add a bend and reflection to the lights which adds a very unique look to the light that is dispersed. The chrome colour keeps the fitting looking clean and modern, which allows this fixture to offer you the complete package of looking extremely classy and elegant, yet modern and contemporary.
There are also two very useful features in the structure which make this chandelier head and shoulders above the rest. Firstly, there is a dual mount system in place, meaning you can change the drop height to suit your needs, or even hang the chandelier as a flush light, depending on your preference. The second is the compatibility with LED bulbs. LED bulbs are far better than traditional bulbs in terms of energy conservation; they are 90% more energy efficient. This means that over time, you will actually save money on energy, making this chandelier a great deal.
- Acrylic chrome finish
- 5 curved arms pave the way for the 5 lights
- Ideal for any modern home looking for a more elegant touch
- Dual mount system allows the owner to hang the chandelier exactly how they would like to
- LED bulb compatibility means you save money on energy
Want more tips on chandeliers and ceiling lights? Take a look at our buying guides!
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Product Type | Chandelier |
| Voltage | 240V |
| Color | Chrome, Clear |
| Diameter | 45cm |
| Height | 45cm |
| Drop | Maximum: 145cm (Adjustable) |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape | Candle |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Material | Metal & Acrylic |
| Features | Dual Mount |
| Style | Crystal Effect, Decorative, Luxury |
| Technical Information | • Easy to adjust drop for personal preference by removing links/reducing the length of the suspension cables • Includes Free LED Filament Light Bulbs |
| Ceiling Cap | 10.5cm |
| Product Weight | 2.36kg |
| Compatible with LED | Yes |


Available! 




