Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 4-6 Weeks
Details
Make a statement in your home with our beautiful Marie Therese 12 Light Dual Mount Chandelier in Chrome with LED Bulbs. This great value bundle means you don’t have to worry about purchasing extra bulbs when buying your chandelier as they are included in the price and will allow you to save money on your electricity bill being LED too! Dual mount chandeliers are such handy options as they can be hung however you need them, so can be great for high and low ceilings and therefore fit with almost any home. The 12 light feature allows an amazing spread of light to project across a room and the chrome/ clear colourway is extremely versatile.
- LED light bulbs included
- Dual mount feature
- Makes a statement in your interior
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 6 Watt |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Chandelier |
| Voltage | 240V |
| Color | Chrome, Clear, Silver |
| Diameter | 63cm |
| Height | 54cm |
| Drop | Minimum: 65cm |
| Number of Bulbs | 12 |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Material | Acrylic |
| Features | Curved, Dual Mount |
| Style | Classic, Crystal Effect, Decorative, Traditional |
| Technical Information | • Easy to adjust drop for personal preference by removing links/reducing the length of the suspension cables • Comes with Free LED Bulbs |
| Ceiling Cap | 10.5cm |
| Product Weight | 4.48kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 72 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




