Apply Discount Code

Availability: In stock
Darly 18 Watt LED Flush Ceiling or Wall Light - Satin Nickel
SKU
AS-C2-34009-SN
£47.00
Details
Featuring energy-efficient integrated LED, our Darly Large 18 Watt LED Flush Ceiling or Wall Light comes bundled with the appropriate satin nickel magnetic ring – allowing you to simply clip the ring onto the base for an urban aesthetic in your home. With colour changing technology and a magnetised base, this fully-customisable fitting is ideal for task lighting your rooms, and can be changed to fit any styling need you desire.
- Satin nickel ring adds an urban style to your interior décor;
- For a clean, understated look, the white base can be left bare yet still remain a stylish piece in your lighting arrangements;
- To change the mood in your rooms, the changeable light temperatures are ideal;
- Magnetised base allows you to swap out the rings for a fresh style whenever you wish.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 18 Watt |
| Product Type | Flush |
| Colour Temperature | Adjustable: 3000K Warm White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Nickel, White |
| Diameter | 21.7cm |
| Height | 1.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 1800 |
| Average Lifespan | 25 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 18 Watt |
| Shade Material | Metal |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Commercial, Modern, Simple |
| Technical Information | • 120 Degree Beam Angle • IP44 Rated (See Chart) • Features Magnetic Interchangeable Bezels (Sold Separately) • Can be surface mounted |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 18 Watt |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | F |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 






