Apply Discount Code

Availability: In stock
Darly 18 Watt LED Flush Ceiling or Wall Light - Satin Black
SKU
AS-C2-34009-SB
£47.00
Details
Our Darly Large 24 Watt LED Flush Ceiling or Wall Light comes with an energy-efficient integrated LED, bundled with a stylish satin black magnetic ring for a modern, contemporary look for your home interiors. With a magnetised body, the satin black ring clips on and off to the light with ease and efficiency – allowing you to change the style with any other ring whenever you wish. And with colour changing light technology, the mood can change as well!
- Satin black finish has a contemporary, modern style;
- Two looks in one – the white base can be incorporated without the magnetic ring to create a modern, clean look for your home interiors:
- Temperature changing lighting allows you to create the perfect mood for any room;
- The magnetic base allows you to simply and easily clip the ring on.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 18 Watt |
| Product Type | Flush |
| Colour Temperature | Adjustable: 3000K Warm White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black, White |
| Diameter | 21.7cm |
| Height | 1.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 1800 |
| Average Lifespan | 25 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 18 Watt |
| Shade Material | Metal |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Commercial, Modern, Simple |
| Technical Information | • 120 Degree Beam Angle • IP44 Rated (See Chart) • Features Magnetic Interchangeable Bezels (Sold Separately) • Can be surface mounted |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 18 Watt |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | F |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




