Apply Discount Code

Availability: In stock
Mari Flush 18 Watt Large LED Flush Bathroom Ceiling Light - Satin Black
SKU
SPA-34047-SATBLK
£33.00
Details
Incorporate a minimal touch into your bathroom lighting arrangements with our Mari 18 Watt Large LED Flush Light, with an IP44 Rating allowing for use in all appropriate zones of the bathroom – zone 2. With a satin black finish, the understated fitting gives off a modern style in your room as the integrated LED from within shines a practical illumination to aid in your everyday tasks.
- Matte black look adds a contemporary twist to your interior;
- IP44 Rating allows for use in zone 2 of your bathroom;
- Energy-efficient, the Integrated LEDs are the perfect eco-friendly alternative.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 18 Watt |
| Product Type | Flush |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 31cm |
| Height | 8.5cm |
| Projection | 8.5cm |
| Lumen | 900 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 18 Watt |
| Features | Energy Efficient, IP44 Rated, Water Resistant |
| Style | Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | • IP44 Rated (See Zone Chart) • Class I |
| Ceiling Cap | 31cm |
| Product Weight | 1.48kg |
| Efficiency Rating | A++ |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





