Apply Discount Code

Availability: In stock
Colt Outdoor Slatted Wall Light - Stainless Steel
SKU
C01-ZN-15871-SST
£20.00
Details
Elevate your outdoor ambiance with Colt Outdoor Slatted Wall Light in Stainless Steel. This sophisticated fixture harmonizes modern design with durability, providing a touch of contemporary elegance to your exterior setting. The sleek design of this slatted wall light is match by the functionality and robust features of water resistance as well as compatibility with a dimmer switch.
- Chic stainless steel finish;
- Slatted shade creates a gorgeous lighting effect;
- Practical IP44 rating.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Steel |
| Height | 27cm |
| Width | 11cm |
| Projection | 12cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Technical Information | • Max Bulb Diameter: 5.6cm |
| Ceiling Cap | 11cm |
| Product Weight | 0.7kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



