Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 10-12 Weeks
Irela 2 Light Up and Down Outdoor Wall Light with PIR Sensor - Stainless Steel
SKU
C01-CZ-29319-SST
£39.00
Details
The Irela 2 Light Up and Down Outdoor Wall Light with PIR Sensor in Stainless Steel is the perfect home addition for your outdoor lighting arrangements. Featuring a beautiful, steel finish, the outdoor lamp provides a modern look on your home, with a cylindrical body projecting light up and down the wall, optimising your safety when navigating in the dark. With a PIR Sensor, the light also doubles as a security fitting, turning on whenever motion is detected.
- PIR Sensor provides great security lighting for your home;
- Stainless Steel finish has a versatile, modern look, perfect for any home;
- Up and Down lighting maximises the light in your outdoor areas.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Sensor Type | PIR |
| Sensor Detection Angle (°) | 90 |
| Sensor Detection Range (m) | 7 |
| Product Type | Security Lighting, Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Stainless Steel |
| Height | 20cm |
| Width | 7cm |
| Projection | 12.5cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Security Sensor, Water Resistant |
| Style | Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | IP44 Rated for Outdoor Use;PIR Sensor with adjustable timer and sensitivity;90 Degree angle protection zone up to 7m;Light Timer from 10 seconds to 5 minutes;Constructed from AISI 316 Marine Stainless Steel |
| Product Weight | 0.84kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 16 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



